3:1 = optimální poměr pozitiv a negativ
Bavíme-li se o zaujetí či úspěchu, zřídkakdy se tyto pozitivní faktory projevují samostatně bez vlivu dalších lidí.
Nabízí se tedy potřeba kultivace vzájemných vztahů s ostatními jako další z pilířů dosažení vlastní spokojenosti i vlastních výsledků i třeba výsledků našeho týmu.
Tzv. Losadův poměr, s nímž jsme měli možnost se během workshopu seznámit, je konceptem, který je v rámci utužování vzájemných vztahů opravdu velmi užitečným a přitom jednoduchým nástrojem analyzujícím poměr pozitivních versus negativních interakcí.
Výzkum prokázal, že podniky, které ekonomicky prosperují, vykazují obecně poměr 3:1, tedy tři kladné interakce, prohlášení či jiné komunikační aktivity vůči jedné negativní. U vysoce výkonných týmů je tento poměr dokonce 5:1.
Zřejmě už si sami pokládáte další otázku, jak by asi vypadal takový poměr, pokud by byl podobný průzkum realizován právě ve vaší společnosti například v rámci poskytování zpětné vazby zaměstnancům… Máte-li dojem, že by negativní sdělení či hodnocení převážily nad těmi pozitivními a ani aktuální vzájemné vztahy a výkon týmů nejsou příliš uspokojivé, co z toho vyplývá? Chválit, podporovat, oceňovat… Pozitivní přístup (s mírou) skutečně dělá divy!
O pilířích vlastní spokojenosti, výkonu a hledání své role v profesi i životě by se jistě dalo hovořit opravdu dlouho. Navíc je velmi obohacující poslouchat druhé, jak na jednotlivé „stavební kameny“ nahlíží ze svého úhlu pohledu. Ostatně takto podnětná byla i diskuze s ostatními účastníky v průběhu celého setkání.
Pokud se chcete blíže seznámit se všemi pilíři a vykreslit si svou osobní představu o vlastní roli, přihlaste se na dvoudenní workshop Leadership 3D – Sám sebou ve své roli nebo vyzkoušejte přímo devítidenní výcvik Leadership 3D – Cesta k mistrovství. Osobně věřím, že kurzy vám napomohou lépe poznat sebe sama, rozvinout své schopnosti i silné stránky, docílit trvale udržitelných výsledků, a stát se tak skutečným lídrem pro své okolí.