Jak nastartovat a nasměrovat svůj život po koronaviru? Udělejte si Vision Board

 

Pomalu končí skoro 3 měsíce omezení a opatření souvisejících s nemocí Covid-19. Situace, kterou nikdo z nás nečekal a pro většinu z nás znamenala nucené zastavení a odložení našich obvyklých aktivit a zvyklostí. Na jedné straně nejistota a pocit ohrožení, na druhé straně tato situace v sobě nese jako každá krize příležitost. Příležitost podívat se na to, co v našem normálním životě nefungovalo a přemýšlet, jak chceme žít svůj život jinak.

Abychom udělali změny v životě, potřebujeme mít směr, vizi, vědět, co chceme. A to znamená více se propojit do hloubky se sebou samým, se svojí racionální a hlavně kreativní stránkou. K tomu dobře slouží nástroj Vision Board.

Co to je Vision Board

Vision Board je jakákoliv inspirativní mapa nebo koláž vytvořená z obrázků a slov. Je to vizuální znázornění vnitřního fungování naší mysli a způsob, jak se spojit s naším podvědomím. Smyslem tvoření Vision boardu je propojit se s našimi touhami a potřebami, sny a přáními, a to nejen na úrovni hlavy, ale i srdce a otevřít si tak nové možnosti.

Jak Vision Board vytvořit

K tomu slouží následující kroky:

 

1. Zamyslete se nad těmito otázkami (nemusíte odpovídat na vše, vyberte ty, kam půjde vaše energie, které vás „pustí“):

  • Jak se chcete ve svém životě cítit?
  • Co vás má obklopovat? Co chcete vidět okolo sebe?
  • Co chcete dělat? Co chcete dělat jinak?
  • Co potěší vaše srdce?
  • Co opravdu od života chcete? Jaký život chcete skutečně žít a kým chcete být?

 

2. Shromážděte obrázky a slova, která k vám nějak promlouvají

Zatímco přemýšlíte o výše uvedených otázkách, přineste si svoje oblíbené časopisy a prolistujte je. Vystřihněte obrázky a slova, které vás zaujmou. Zatím nic netřiďte, prostě stříhejte, dokud nebudete mít zásobu obrázků, slov či slovních spojení a citátů. Osvědčila se mi kombinace různých časopisů zabývajících se podnikáním, životním stylem, zdravím. Obvykle projdu cca 5 různých časopisů.

Není důležité, proč vás který obrázek či slovo oslovily a také když se vám zdá něco divné, nepřemýšlejte o tom, dejte to na hromádku k ostatním.

 

3. Vytvořte svůj Vision board  

Teď přichází na řadu manuální práce. Vezměte si papír (pro svůj Vision board používám formát A3). Poskládejte na papír svoje vystřižené obrázky a slova, tak jak se vám to líbí nebo jak vám to dává smysl.

Postupuji tak, že rozmístím větší obrázky a pak mezi ně umístím slova a menší obrázky. Občas přijdu na to, že mi nějaký obrázek nebo slovo chybí. V takovém případě ho vyhledám či domaluji.

Když je vše na svém místě, postupně vystřižené kousky přilepím. Dokud není vše přilepeno, pozor na průvan ?

Tady je ukázka mého Vision boardu:

4. Nechte svůj Vision board působit

Když je hotovo, podívejte se na svůj výtvor. Co vidíte? Jak se cítíte? Co vám říká? Cokoliv přijde, nehodnoťte to, zůstaňte s tím.

Umístěte svůj Vision board někam, kde ho budete mít na očích a bude vás inspirovat.

Jak můžete Vision board ještě víc využít:

  • Můžete se občas u svého Vision boardu zastavit a znovu se nad ním zamyslet: Co vidíte? Jak se cítíte? Co vám říká? Můžete si své postřehy i zapisovat a pak se k nim vracet.
  • Můžete si sepsat (v jakékoliv formě), jaký život chcete mít.
  • Můžete se bavit se svým vnitřním já o vašem Vision boardu: Co mi chce / má říct?
  • Můžete se soustředit na jednotlivé obrázky a přemýšlet o tom, jaký mají smysl, co vám chtějí říct.
  • Samozřejmě můžete sdílet se svými blízkými.

 

Ať vám tvoření Vision boardu přinese spoustu pěkných chvil, zábavu a inspiraci. Zasloužíte si to!

Další inspiraci můžete najít i v článku 7 tipů, jak si udělat život lepším v postkoronavirové době.